تهران - میدان تجریش- خیابان مقصود بیک(دربندی)
  • تلفن تماس 021-26850704

  • آدرس ایمیل

کاردستی چیست؟

کاردستی چیست؟

   محصول فعالیت، همکاری و هماهنگی بین ذهن، چشم و دست در ساختن اشیاء

       فواید کاردستی

    پرورش خلاقیت، تفکر و تخیل، اعتماد به نفس، افزایش دقت، هماهنگی حواس، همکاری مشارکتی

        در کاردستی دانش آموزان با اتصالات (نخ و سوزن، ماشین دوخت، پانچ، سنجاق، برش مقوا) چسباندن  آشنا  می‌شوند.

         دلیل اهمیت کاردستی برای کودکان
 در جهان امروز  بالاترین  و بهترین  تولید  برای کشورهایی  که بخواهند حرف اول  را در دنیا  داشته   باشند  تولید فکر نو  و ایده است و این امر به خوبی  ضرورت  توجه به خلاقیت  وپرورش آن  را  در  کودکان  و نوجوانان  نشان می دهد. خلاقیت  موهبتی است که در تمام انسان ها بالقوه  موجود است  اما ظهور و گسترش  آن مستلزم  شرایط  مناسب   است .

لفرانکویس خلاقیت  را به عنوان  کنجکاوی ، اشتیاق به کشف  و  آزمایش  کردن ، تولید پاسخ  های  جدید  به مساله ، حساسیت  به مساله  و توجه  به رفتار خلاق خود تعریف می  کند. خلاق بودن  یعنی پدیده های  عالم را متفاوت از دیگران  دیدن  همانند نیوتن   وقتی  که سیب از  درخت بر زمین  می افتد  او چرخش سیب را به گونه متفاوت تر از دیگران می بیند و به دنبال طرح  مساله  و پاسخ  به چرایی افتادن  سیب از درخت می شود .

تحقیقات انجام  شده  در زمینه  خلاقیت  با آموزش  نشان می دهد  برخلاف  نظریه پردازان گذشته که خلاقیت  را فرآیندی  ارثی  و ذاتی تلقی  می کردند .خلاقیت  را می  توان  به افراد به ویژه  به کودکان  و نوجوانان  آموزش  داد به عبارت  دیگر بر خلاف  تصور عامه  مبنی  بر این که  فقط  افراد معدود ی خلاق بدنیا  می آیند  واقعیت این است  همه با این  استعداد پا به  این دنیا می  گذارند  و این آموزش  و تجربه است که می  تواند  زمینه های شکوفایی و غنا بخشیدن  هر چه بیشتر  به این  استعداد  را فراهم آورد .از این رو  در کشورهایی که از آموزش  و پرورش پویا برخوردارند پرورش خلاقیت  به عنوان  یکی از مهمترین  هدفها ی آموزش و پرورش  مورد توجه  قرار گرفته است.


جهت اطلاعات بیشتر لمس کنید

ویژگی  های  افراد خلاق :

در کار اندیشیدن  تا جایی که ممکن است  از قالب و چهارچوب می گریزند

به وضع موجود  رضایت  نمی دهند  و طالب تغییر هستند

درمواجه  با مشکلات  از خود  صبر و مداومت  بیشتری نشان می  دهند  و به دنبال  راه حل  مشکل می گردند

از شخصیتی پویا و استقلال طلب برخوردارند

در برخورد با  پدیده ها کنجکاو  هستند

فرد خلاق جهت دستیابی به ناشناخته های  خود تلاش مضاعفی از خود نشان می دهند

قدرت ریسک و خطر پذیری بالایی دارند

عقاید خود را  هر چند  مخالف دیگران باشد مطرح می کند

از  شکست مایوس نمی  شوند

معمولا درونگرا  هستند

رشد  خلاقیت در بچه ها :

 برای پرورش  خلاقیت در کودکان  می باید  به تمام  ابعاد وجودی  آنان اعم از بعد عاطفی ، اجتماعی ، شناختی  ، آموزشی و….توجه شود. پرورش  خلاقیت  با عوامل  محیطی مثل خانواده  و اجتماع رابطه تنگاتنگی دارد. عواملی مختلفی در پرورش  خلاقیت  دخالت  دارند که از جمله  می  توان  به ساخت کاردستی اشاره نمود.

از مزایای ساخت کاردستی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فراهم آوردن  محیط غنی  از فرهنگ

برقراری  جو  عاطفی  مناسب  بین  افراد خانواده

ضمن  توجه  به تخیلات  بچه ها ، آن ها را به سوی  واقعیت سوق دادن

توجه به پرورش  حواس  پنج گانه بچه ها

فراهم آوردن  محیطی که امکان  اشتباه کردن ، تجربه کردن  و ریسک کردن را به بچه ها بدهد

تشویق  بچه ها به داشتن  اندیشه های  بکر و تازه

توجه  به سوالات  عجیب و غیر معمول  بچه ها

توجه  و احترام  به عقاید و پیشنهادهای  بچه ها

شرکت بچه ها  در کارهای گروهی

تشویق بچه ها به دستکاری  اشیاء و عقاید

 فرآیند کسب توانایی های ساختن در سال های اولیه ی زندگی باعث توانمندی هایی می شود که در زیر  می آید :

1 – رشد جسمانی :

الف – قدرت عضلات را بالا می برد 

ب –  توانایی کنترل عضلات را افزایش می دهد  

ج – بین حواس پنجگانه هماهنگی ایجاد می کند .

2 – رشد عقلانی : با توجه به هدفدار بودن کاردستی فرآیند تجزیه و تحلیل توسط مغز باید صورت پذیرد .

3 – تقویت قوای خلاقه

4 – تأثیر بر مسایل روحی و روانی و عاطفی : قوای محرکه ساختن و خلق کردن یکی از تفاوتهای انسان با دیگر موجودات است . این تفاوت باعث می شود تا کودک نتواند بیکار باشد و نیاز دارد خود را مشغول کند . کاردستی این نیاز کودک را تامین می نماید و باعث شادابی او می گردد .

5 – روابط اجتماعی : در فرآیند تولید کاردستی روابط اجتماعی کودک به سه طریق تقویت می شود .

الف : در طول انجام کار برای رفع مشکلاتش در ساختن باید با دیگران رابطه داشته باشد .

ب : بعد از تولید کودک اثر خود را رائه کرده و توقع واکنش از اطرافیان را دارد .

ج : کار گروهی : بسیاری از کاردستی ها به صورت گروهی ساخته می شوند که این خود باعث ایجاد روابط بین گروه می شود .

 اریگامی ( کاغذ و تا )

(اُری) به معنی با اندیشه تا دادن و( گامی) به معنی کاغذ است.ترکیب آنها با یکدیگر کلمه اریگامی را میسازد. بنابراین اریگامی هنر و اندیشه ی تا دادن کاغذ (یا صفحاتی از جنس پلاستیک ، فلز و مواد دیگر) برای خلق شکل های مختلف ، می باشد.این شکل ها تعداد زیادی ازحیوانات ، پرندگان ، ماهی ها،وسایل بازی، وسایل دکوری، شکل های هندسی و اشکالی در ارتباط با گرافیک ، معماری ، صنعت و … را شامل می شوند.اریگامی طیف بسیار گسترده ای از کودکان پیش دبستانی تا اساتید دانشگاه را در بر می گیرد.تمام مردم می توانند از آن لذت برده و با خلق طرحهای جدید به تاریخ اریگامی بپیوندند. 

 تاریخچه 

کاغذ در سال 105 میلادی (حدود 1900 سال قبل) توسط آقای تسایی لون که وزیر کشاورزی چینی ها بوداختراع شد. چند سال بعداز آن بود که تولید کاغذ افزایش یافت و در اختیار توده مردم قرار گرفت. از این زمان بود که هنرتا دادن کاغذ در ‌چین شروع شد. آنها چندین قرن اسرار تولید کاغذ و تادادن آنرا نزد خود حفظ نمودند ،تا بعد به کره و ژاپن راه یافت ،در ژاپن بود که کار تا دادن کاغذ کاملتر شد و به صورتی رواج پیدا نمود که جزئی از زندگی مردم گردید، و سالها بعد از آن بود که به کشورهای اروپایی راه پیدا نمود.در کشورهای اروپایی این هنر با علم مدرن آمیخت و با حمایت دانشگاهها و تشکیل انجمنهای بزرگ و قوی اریگامی (مانند دانشگاه معروف ام.آی.تی در آمریکا،دانشگاه کمبریج در انگلستان و … ) تحولی جدید یافت.

فایده و کاربردهای اریگامی

1 – ایجاد ارتباط عاطفی: در یکی از بررسی های انجام شده حدود ده خانواده در نظر گرفته شد. به افراد خانواده ها اطلاعات اولیه اریگامی و ساخت چند شکل ساده آموزش داده شد ، با توجه به رفتار و لغات بکار برده شده درگفتگوی بین اعضای خانواده در قبل از آموزش و بعد از آن ، مراوده های بین اعضای خانواده خلاق و دوستانه ترشده بود. همین کار با چند گروه دانش آموز و بعد به صورت تک نفره نیز صورت گرفت. ایجاد روابط اجتماعی دوستانه تر و ایجاد علاقه به شکل ساخته شده از طرف سازنده ی آن ، نیز به خوبی قابل مشاهده بود .

2 – تمام انسانها به حل مشکل یا معما علاقه مند هستند، بخصوص انسانهای اهل علم ،طراحی، مهندسی ، گرافیک ، ریاضی ،فیزیک و غیره ،که عاشق حل مسائل علمی و ذهنی می باشند. دنیای اریگامی از این بابت یکی از سرآمد ترین و هیجان انگیزترین علم و هنری است که بشر به آن دست یافته است.صرف نظر از کارآمدی و کار آیی آن برای بسیاری از علوم ، تمرین بسیار خوبی برای ایجاد خلاقیت و ذوق مثبت و سازنده در تمامی افراد از کودکان تا بزرگسالان است.اریگامی بیش از آنکه یک علم یا یک هنر باشد ، یک نیاز برای انسانی است که می خواهد خلاق و پویا باشد. ما چه بخواهیم و چه نخواهیم اریگامی جزء مهمی از دنیای حال و مخصوصاً آینده ی ما خواهد بود. تا کنون بدلایل مختلف از جمله عدم وجود خلاقیت ها و فرهنگ سازی های مناسب و کار آمد، در رسانه ها از جمله رادیو و تلویزیون ، روزنامه ها و غیره ، اطلاع رسانی و بستر سازی مناسب در این زمینه انجام نشده است. مثلاً برای تهیه کنندگان برنامه های تلویزیونی ساخت برنامه های کم محتوی آسان تر است، تا ساخت برنامه های ناب و کارآمدی که حاصل تحقیق ، مطالعه و استفاده از طرح های صاحب نظران باشد. روزنامه های ما نیز ترجیح می دهند و برایشان ساده تر است که به حوادث روزمره بپردازند تا به علوم و فرهنگ هایی که توسعه آنها موجب رشد و پویایی جامعه می گردد. با این دید ، هر دو رسانه در جذب ایده و طرح های نو و کار آمد ، چندان ابتکار عملی ندارند . بنابر این تمام افراد خوش فهم باید با استفاده از امکانات پیشرفته دنیای ارتباطات ، به پیشرفت جامعه کمک کنند و کم کاری رسانه ها را پر نمایند. بجای چشم دوختن بدست این و آن و اینکه مدام بپرسیم دیگران برای ما چه کاری کرده اند خوب است که گاهی به این بیندیشیم که ما برای کشور و مردم مان چه کاری انجام داده ایم و می توانیم انجام دهیم.

جهت اطلاعات بیشتر لمس کنید

3 – رشد نظم و ترتیب بهتر در کارها

 4- افزایش مهارت دست ها

 5- هماهنگی اندیشه و عمل .

6 – ایجاد علاقه به ساخت شکل ها و مدلهای اریگامی و ترجیح دادن آن به انجام بعضی بازی های کامپیوتری و دیدن بعضی برنامه های تلویزیونی ، و … تا حد زیادی قابل ثبت و مشاهدشده است .

7 –  ارزان بودن با توجه به زمینه های گسترده شکل های اریگامی و ارزان بودن و حتی مجانی بودن ابزار: می توان با دسته بندی این اشکال آنها را در سنین مختلف و در درسهای مختلف بکار برد. این درسها می توانند زندگی حیوانات ، هندسه ، زیست شناسی، دنیای دایناسورها و … باشند.بدیهی است ترکیب کار اریگامی با دیگر هنرها و وسایل آموزشی و آزمایشگاهی ، فرآیند آموزشی را متنوع تر، شاد و اثر بخش تر خواهد نمود.

8 –  از مزیتهای بسیار مهم اریگامی زیاد شدن شوق و علاقه به طبیعت و موجودات زنده است .

تاوقتی خود ما یک خرگوش را نساخته ایم پی به اهمیت زندگی و حیاط او نمی بریم، ولی هنگامی که برای ساخت آن زحمت زیادی کشیدیم از آفریدن کاغذی آن بسیار لذت خواهیم برد و تازه پی می بریم که یک حیوان واقعی چه عظمت و حقوقی دارد. دراین صورت نه تنها هرگز راضی به اذیت و آزار آنها نخواهیم شد بلکه بیش از پیش به آنها عشق خواهیم ورزید . برای اینکه مردم به طبیعت ، به حیوانات و به انسانها عشق بورزند باید نخست از یک جایی تمرین عشق ورزی را شروع نمایند یکی از مهمترین ، ارزان ترین وساده ترین راه ها ساخت شکل ها توسط اریگامی یا کاغذ و تا است .

9- اریگامی را می توان براحتی جایگزین بسیاری از اسباب بازی هایی نمود که نقشی در رشد خلاقیت و کارایی افراد ندارند . وقتی بصورت آزمایشی دروس اریگامی به افراد مختلف تدریس می شد به وضوح ملاحظه می گردید که افراد کار با اریگامی را به بسیاری از بازی های دیگر ترجیح می دهند.

10 –  بسیاری اوقات انسانها در دنیای تصورات خودشان زندگی می کنند نه در دنیای واقعی. کار با اریگامی وموجودات ساخته شده با آن می تواند دنیای خیال انگیز و آرامی را فراهم کند . انسانها به چنین آرامشی برای مقابله برخی با استرسهای دنیای واقعی نیاز دارند. 

11-  تمرکز حواس ، از دیگر کاربردهای مفید و مهم اریگامی است در این حالت است که امکان تلقینهای مثبت فراهم می شود و فرصتی بدست می آید تا خلاقیت های درونی شکوفا شود و قابلیتهای خودشان را آشکار نمایند.

12-کمک به ساخت الگوهای هنری و صنعتی به دلیل قابلیت آسان شکل گیری و به عمل در آمدن ایده ها از دیگرمزایای اریگامی است.

اریگامی فواید زیادی دارد از جمله ، هماهنگی بین چشم و دست ، مهارت در کارهای فکری که نیاز به انجام ترتیب و توالی خاص دارد ، مهارت در دقت ، افزایش شکیبایی و صبر ، افزایش مهارتهای خاص جسمانی ، افزایش نتیجه گیری های منطقی و ریاضی و … 
وقتی مشغول ساخت مدلهای اریگامی هستید چون مجبورید با هر دو دست کار کنید ،تمام مغز شما در حال فعالیت است.

 وسایل لازم برای اریگامی :

1 کاغذ   2 قیچی    3 چسب ( به ندرت )

 کاغذ مناسب :

تمام کاغذهای نازک ، صاف و مقاوم

اندازه ی کاغذ : مناسب ترین از 12 در 12 تا 20 در 20 سانتی متر

 قواعد اصلی کاغذ و تا :

1-تا کردن کاغذ باید روی یک سطح صاف و سخت انجام شود

2 – تمام تا ها با دقت تمام انجام شود

3 – تا ها باید صاف و فشرده باشند و با ناخن خط انداخته شود .

4 – کاغذ را مناسب از نظر رنگ و مقاومت انتخاب کنید .

منبع 

برای ثبت نام در کارگاه های آموزشی (لمس کنید)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران ۰

خرید حضوری تتر