تهران - میدان تجریش- خیابان مقصود بیک(دربندی)
  • تلفن تماس 021-26850704

  • آدرس ایمیل

رنگ چیست؟ (بررسی ماهیت وجودی رنگ‌ها)

رنگ های طبیعت

رنگ ها شکلی از انرژی پرتوهای الکترومغناطیسی هستند که همانند انرژی‌های حرارتی، صوتی و امواج رادیویی مرتعش می شوند. رنگ از نور خورشید تشکیل شده که برای سلامت جسمانی، روانی و روحی ما ضروری است. امروزه استفاده‌ی کافی از نور خورشید مشکل بزرگی است؛ زیرا ساعات طولانی‌ای را در محل کار یا در سفرهای درون شهری با خودرو و قطار و در محیط‌های سربسته می گذرانیم.

ماهیت ارتعاشی رنگ ها که از پرتوهای نور خورشید به وجود آمده‌اند، دارای خواص درمانی ویژه‌ای هستند که بدن ما به آن‌ها نیاز دارد.

رنگ‌های نور خورشید را می توان با عبور دادن نور سفید از منشور مشاهده کرد؛ و این که چگونه نور سفید با عبور از آن شکسته شده و به هشت رنگ با فرکانس مختلف قرمز، نارنجی، زرد، سبز، فیروزه‌ای، نیلی، بنفش و سرخابی تجزیه می شود.

علم فیزیک ثابت کرده است که همه‌ی موجودات زنده و حتی جامدات نیز از انرژی تشکیل شده‌اند و تنها انرژی آن‌ها در فرکانس‌های متفاوت‌تری مرتعش می شود. این باور وجود دارد که چون رنگ‌ها در فرکانس‌های بالاتر از صوت مرتعش می شوند، تاثیر بیشتری روی بدن انسان گذاشته و عکس العمل‌های شیمیایی قوی تری را در بدن نمایان می سازند. بدین گونه ضرب المثل‌ها و عبارت‌های رایجی را که در رابطه با رنگ بدن به کار برده می شوند، می توان توضیح داد. سرخی خشم، سبزی حسادت، کبودی غم و اندوه، زردی بیماری و صورتی سلامت، حاصل توضیح دقیق تغییراتی هستند که در میدان الکترومغناطیسی یا اورا ایجاد می شوند.

رنگ های نورانی

طیف الکترومغناطیسی رنگ ها

پرتو رنگ ها تنها بخشی از طیف الکترومغناطیسی را تشکیل می دهند. این طیف با امواج رادیویی‌ای که فرکانس پایین‌تر و طول موج بلندتری دارد، آغاز می شود و با اشعه‌ی مادون قرمز نور و سپس با نور سفید قابل رویت که حاوی طیف رنگ هاست، ادامه می یابد و بعد به نور فرابنفش که دارای فرکانس بالاتر و طول موج کوتاهتری است، می رسد. پرتوهای کیهانی که شناخت چندانی از آن‌ها نداریم، بالاترین فرکانس و کوتاه ترین طول موج را دارند. چشم انسان بجز پرتوهای قابل رویت نور قادر به دیدن سایر پرتوها و فرکانس‌ها نیست.

طول موج های متفاوت رنگ ها

خواص انرژی‌های ارتعاشی و آثار به وجود آمده از آن‌ها بر اساس دو معیار تعریف می شوند. نخست: طول موج که فاصله‌ی واقعی بین امواج مرتعشی است که از منبع خود ساطع می شوند (خورشید منبع قابل رویت نور است). دوم: فرکانس که ارتعاش و مقدار امواجی است که در زمانی مشخص (به عنوان مثال در یک دقیقه) از نقطه‌ای عبور می کنند. نور سفید یا نور طبیعی، ترکیبی از طول موج و فرکانس‌هاست، اما هر یک از نورهای رنگی دارای طول موج با فرکانس مشخصی هستند. به عنوان مثال قرمز که انرژی الکترومغناطیس گرم و محرکی است، دارای بلندترین طول موج قابل رویت و کندترین فرکانس ارتعاشی است. در مقابل، بنفش و سرخابی که هشتمین رنگ طیف نور انرژی‌های سرد و آرامش دهنده هستند، کوتاه ترین طول موج و سریعترین ارتعاش را دارند.

بیشتر بخوانید:

طبقه بندی انواع تصویرسازی

مطالب مرتبط

نظرات کاربران ۰