تهران - میدان تجریش- خیابان مقصود بیک(دربندی)
  • تلفن تماس 021-26850704

  • آدرس ایمیل

سفالگری کودکان

سفالگری کودکان

 

سفالگری کودکان روشی عینی برای مشاهده‌ی مشکلات جدا شده از وجود خویشتن و تسلط و آگاهی بر آن است. کودکان با دست‌کاری گل به تفکر درباره‌ی تجارب خود می‌پردازند و اعتمادبه‌نفس پیدا می‌کنند و آرام می‌گیرند.

سفالگری کودکان فضای امنی برای پذیرش رنجیدگی‌ها و کاستن اضطراب، افسردگی و پرخاشگری است.

کار کردن با خاک رس به فرد فرصت می‌دهد تا احساساتش را آزادانه بیان کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر گل بازی در کودکان( لمس کنید )

افراد می‌توانند احساسات خود را به شیوه‌های مختلفی مانند فشار دادن و ضربه زدن و دست‌کاری گل نشان دهند و احساس آسودگی و رهایی کنند.

استفاده از خاک رس به افراد اجازه‌ی قالب‌دهی به رفتارها، نگرش‌ها و درک خویشتن می‌دهد.

افراد می‌توانند از طریق کار با گل به بینش‌های جدید و روش‌های نوین برای مقابله با استرس و حل مشکلات دست یابند.

 

در سفالگری کودکان فرد از طریق تعامل با گلِ حالت‌پذیر می‌تواند علایقِ خود را به کار گرفته و جسم و ذهن خود را با یک‌دیگر ادغام و احساس یگانگی کند، گل همه‌ی ابعاد و حواس حسی و حرکتی را به کار می‌گیرد و بیش از رنگ کردن و نقاشی کشیدن چون دوبعدی است، آزادی عمل و خلاقیت دارد و در کاربرد آن، فرد می‌تواند شکل‌های واقعی، خیالی یا سمبلیک بسازد و خلاقیت خود را پرورش دهد.

سفالگری کودکان


رسالت اصلی سفالگری کودکان بیان دردها و زیبایی‌های درون در اشکال مختلف است.

سفالگری به‌عنوان اولین هنر ـ صنعت پیش از تاریخ، در جهان از جایگاه خاصی برخوردار است و امروز علاوه بر جنبه‌‌های هنری و کاربردی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته به شکل هنر ـ درمانی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

توانایی ترکیب این هنر با سایر صنعت‌ها و استفاده از آن در معماری از ویژگی‌های این هنر اصیل و اولیه به شمار می‌آید که بیانگر خلاقیت و تجلی فکر و اندیشه است.

استفاده از هنر روشی مطمئن برای بهبود سلامتی و صلح و تفاهم بشری در جامعه‌ی امروز که مصایب و مشکلات متعددی گریبانگیر انسان شده است، به شمار می‌آید.


در سفالگری کودکان، استفاده از خاک رس در فرایند درمان به منظور رهایی از احساسات آزاردهنده و کنترل احساسات از طریق دست‌ها می‌باشد که اجازه می‌دهد با ارتباط با ناخودآگاه، به ابراز احساسات بپردازد. پس این عمل منجر به رهایی از تنش، لذت و آرامش، رضایت از خود و بیان حقیقت می‌گردد.


کاربرد هنر سفالگری کودکان در درمان روشی مؤثر و نو برای پرورش توانایی‌ها، پیشگیری و کمک به حل مشکلات تمامی افراد در هر سن و سالی می‌باشد. استفاده از هنر در درمان بهترین روش برای برون‌ریزی ایمن، تجربه‌ای امید‌بخش، احساس ارزش شخصی با تولید آثار هنری و تقویت مهارت‌هاست و در ضمن به فرد فرصتی می‌دهد تا با وسایلی مانند رنگ‌ها، خمیر مجسمه‌سازی و غیره، افکار و احساسات، نیازها و علایق خود را به نحوی که دوست دارد، بیان کند و احساس نشاط و امید و ارزش کند.

بیشتر بخوانید:

 

اطلاعات بیشتر ( لمس کنید)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران ۰