تهران - میدان تجریش- خیابان مقصود بیک(دربندی)
 • تلفن تماس 021-26850704

 • آدرس ایمیل

توجه مثبت به فرزند چه تأثیراتی دارد؟

توجه مثبت به فرزند چه تأثیراتی دارد؟

توجه مثبت به فرزند زمانیست که به فرزند خود با محبت و علاقه پاسخ می دهید. این کار به فرزند شما کمک می کند تا احساسِ ‌امنیت و ارزش پیدا کند. باید یاد بگیرید که چگونه اکثرِ لحظاتِ زندگی روزانه تان را صرفِ ‌توجهی مثبت به کودک تان کنید.

توجه مثبت چیست؟

توجه مثبت، راهی است که شما میل و علاقه به فرزند تان و محبت در رابطه تان را نشان می دهید؛ این کار از طریق:

 • لبخند زدن به فرزند تان
 • ارتباط چشمی ایجاد کنید و مراقب حالت چهره تان باشید.
 • از لحاظ فیزیکی آرام و مراقب فرزند تان باشید.
 • از کلمات برای تبریک و تشویقِ فرزند تان استفاده کنید.
 • به علایق، فعالیت ها و دستاورد های فرزند تان علاقه نشان دهید.

چرا توجه مثبت مهم است؟

از زمان تولد، کودکان نیاز به تجارب و روابطی دارند که آن ها را با ارزش و فردی توانا که از بودن با دیگران خشنود است، نشان دهد. توجه مثبت، واکنش ها و پاسخ های بزرگسالان همانند کلیدی است که به کودکان کمک می کند تا تصویری از ارزش خود را بسازند.
تصویرِ فرزندِ‌ شما به مرور زمان با پیام های مثبت و دوست داشتنی از شما و افرادِ مهم زندگی او، ساخته می شود. یک تصویرِ سالم و درست، نه فقط برای ارتباطِ فرزندِ شما با دیگران بلکه برای اعتماد به نفسی که از جهان می آموزد نیز مهم است.

احساس ایمنی و امنیتِ‌ فرزند تان از تعاملات او با شما و سایر افرادی که از او مراقبت می کنند به دست می آید. اگر زمانی که فرزند تان ترسیده، نامطمئن است و با موقعیت جدی و نا آشنایی رو به رو شده، به او اطمینان خاطر دهید و از او حمایت کنید،  احساس امنیت خواهد کرد. به همین جهت حمایت والدین از کودک از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

همه کودکان در محیطی که از آنها حمایت و تشویق شود، به بهترین شکل ممکن کارشان را انجام می دهند. با تعاملاتِ‌ مثبت و مکرر در اولین رابطه شان رشد می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

چگونه توجه مثبت را نشان دهید (مناسب همه سنین)

در روابط روزانه تان با هم، برای داشتن ‌توجهی مثبت به کودک تان، فرصت زیادی دارید.

فعالیت های روزانه مانند عوض کردن پوشک، نظارت و رسیدگی به حمام یا قدم زدن تا مدرسه اش، کمک می کند تا با فرزندتان ارتباطی از راه معقول ایجاد کنید. به عنوان مثال، هنگامی که بعد از حمام فرزند تان را خشک می کنید، همین که او را در آغوش بگیرید و غلغلک دهید، راهی برای نشان دادنِ توجهی مثبت است.  مهم نیست که فرزند تان در چه سنی است، کار های ساده ای وجود دارد که می توانید انجام دهید تا پیامی به فرزند تان برسانید که او خاص و مهم است. به عنوان مثال:

 • به او نگاه کنید و لبخند بزنید.
 • به کاری که انجام می دهد، علاقه نشان دهید – از او بخواهید اگر می تواند درباره ی کارِ خود توضیح دهد.
 • وقتی با شما صحبت می کند به او توجه کنید و به حرف هایش گوش کنید.
 • قوانینِ خاصی ترتیب ببینید که بتوانید با هم از آنها استفاده کنید.

همچنین راه هایی وجود دارد که می توانید به کودک تان با سنین متفاوت، توجه مثبت نشان دهید.

نوزادان تازه متولد شده و کودکان : راهنمایی هایی برای توجه مثبت

کودکان از لحظه ای که متولد می شوند، به چیزی که می گویید و انجام می دهید توجه می کنند – و این که چگونه آن را انجام می دهید. حتی قبل از زمانی که کودکان بتوانند کلمات را بفهمند و از آن ها استفاده کنند، به لحن صدای تان، قیافه تان، حالت صورت تان و اشارات و حرکات تان پاسخ می دهند.

در این جا راه هایی برای این که به فرزندتان توجهی مثبت داشته باشید،‌ وجود دارد:

 • وقتی گریه می کند، او را دلداری دهید.
 • وقتی لبخند می زند، شما هم به او لبخند بزنید.
 • به صدایی که فرزند تان ایجاد می کند، با گفتنِ چیزی در مقابل، به او پاسخ دهید.
 • درباره ی اتفاقاتی که در اطراف شما دو نفر می افتد صحبت کنید.
 • به این که به چه چیزی علاقه دارد توجه کنید و برای کشف کردنِ آن تشویق اش کنید. به عنوان مثال، به او نشان دهید که چگونه جغجغه ای که چشم اش را گرفته، تکان دهد.

کودکان تازه راه افتاده: راهنمایی هایی برای توجهِ مثبت

همانطور که فرزند تان بزرگ می شود، بیشتر می فهمد که چه چیزی را همانطور که شما می گویید، بیان کند. اینجا راهنمایی هایی برای توجهی مثبت داشتن به کودکان این سنین وجود دارد:

درباره ی این که دقیقا چه چیزی را دوست دارید انجان دهد با او صحبت کنید. برای مثال (وقتی که در جمع کردن جعبه ها به من کمک میکنی را دوست دارم). از لحن مثبتی برای صدای تان استفاده کنید تا با تحسین کردن او تطابق داشته باشد.
در هر لحظه همراهِ کودک تان باشید. این می تواند به سادگیِ ‌دیدنِ یک هزارپا با هم دیگر باشد.
وقتی که با هم صحبت می کنید، به زمان توجه نکنید تا فرزند تان بتواند پاسخ دهد، حتی اگر همیشه نمی تواند کلمه ی مناسبی را برای صحبت کردن پیدا کند.

کودکانِ پیش دبستانی: راهنمایی هایی برای توجهِ مثبت

همان طور که فرزند تان درباره ی جهان چیز هایی یاد می گیرد، راه های زیادی است که می توانید با آن ها به فرزند تان توجهی مثبت نشان دهید. برای مثال: برای انجام کار های مورد علاقه فرزند تان با او، وقت بگذارید. به عنوان مثال، حل کردن جگسا (نوعی پازل)، لوگو (نوعی اسباب بازی)، نقاشی و غیره.

برای آموزش قوانین منزل به کودک یا حتی درباره ی کارهایی که دوست دارید فرزندتان را به آن ها تشویق کنید، واکنش نشان دهید. مثلا بگویید: (ممنونم که بشقاب خودتو آوردی آشپزخونه. اینطوری باعث میشه ظرفای ناهار زودتر شسته بشن). وقتی صبح ها به او صبح بخیر می گویید به خاطر داشته باشید که به او لبخند بزنید و به چشم هایش نگاه کنید – یا حتی یک لحظه او را در آغوش بگیرید.

 

کودکان مدرسه ای: راهنمایی هایی برای توجه مثبت

حتی اگر زمانی که فرزند تان به مدرسه می رود و دنیایش بزرگ تر می شود، محبت، عشق و توجهِ مثبتِ شما بیشترین تاثیر را بر پیشرفت او دارد.

این ایده ها را امتحان کنید:

زمانی که فرزندتان می خواهد درباره ی روزی که در مدرسه گذرانده است صحبت کند، کاری که دارید انجام می دهید را کنار بگذارید و به او گوش دهید. هرچند این ممکن است همیشه به محض این که به خانه می رسد اتفاق نیافتد و زمانی که حمام می رود یا قبل از خواب صورت گیرد.

وقتی فرزندتان صحبت می کند، از او متعاقبا سوال کنید تا گفتگویتان ادامه پیدا کند.

به روابطِ مثبت فرزند تان با دیگران توجه کنید و راهنمایی شان کنید – به عنوان مثال (من فکر می کنم وقتی از دوستت درباره ی تعطیلات اش سوال کردی، خیلی خوشحال شد. چون فرصتی بهش دادی تا درباره ی چیزی که براش خیلی مهم هست صحبت کنه).

قبل از این که رفتارِ فرزند تان را اصلاح کنید، از خودتان بپرسید « آیا واقعا مهم است؟ یا می توانم بیخیال شوم؟ اگر همیشه سعی در اصلاح فرزند تان داشته باشید، ممکن است این طور به او بفهمانید که او توانایی و ارزش ندارد.

 

زمانی که مثبت بودن، دشوار است چه کار کنیم؟

همیشه مثبت بودن، عادی و واقع بینانه نیست. همچنین اگر گاهی حساس نباشید، در دسترس یا مضطرب نباشید هم فرزند تان از عهده ی کار، بر می آید. این چیزی است که با گذر زمان رخ می دهد، نه با یک اتفاق خاص که تفاوتی ایجاد کند. اگر اکثر اوقات فرزند تان از شما توجهی مثبت دریافت کند، احساسِ خوب و در امنیت بودن پیدا می کند.

زمانی که والدین به طور مرتب نگران می شوند یا نمی توانند روی نیاز های فرزندان شان تمرکز کنند، ممکن است تاثیر منفی بر آن ها بگذارند. اگر این موضوع در دوران نوزادی اتفاق بیافتد و ادامه یابد، بچه هایی که شش ماهه می شوند، می توانند نشانه هایی از استرس را در خود نشان دهند. این اتفاق می تواند بر سلامتی و سالم بودنِ کودک در سال های اول و همین طور در آینده اش اثر بگذارد.

اگر بسیاری از تعاملاتِ روزانه ی شما با فرزند تان منفی است، یا برایتان سخت است که با او مثبت رفتار کنید، این ارزش را دارد که به دنبالِ کمکِ فردی متخصص و حرفه ای باشید. با دیدنِ پزشک عمومی و یا یک مشاور شروع کنید. افراد ِ‌حرفه ای می توانند به تنظیم ارتباط با فرزند تان کمک کنند و به قوی شدن ارتباطتان منجر شوند.

 

 

 

منبع

مطالب مرتبط

نظرات کاربران ۰

خرید حضوری تتر