تهران - میدان تجریش- خیابان مقصود بیک(دربندی)
  • تلفن تماس 021-26850704

  • آدرس ایمیل

نقش خانواده در تربیت فرزندان و رشد انسان چیست ؟

نقش خانواده در تربیت فرزندان و رشد انسان چیست ؟

خانواده مهم‌ترین نهادی است که ارزش‌های اخلاقی را به افراد آموزش می‌دهد. خانواده می‌تواند اعضای خود را طوری تربیت کند که از انحرافات و گمراهی‌های امروزی دوری کند و در عوض یک فضای سالم به وجود بیاورد. اگر بخواهیم یک جامعه با اخلاق داشته باشیم باید آن را از خانه و توسط خانواده بیاموزیم.

نقش خانواده در تمام مراحل زندگی ما قابل لمس و شناسایی است. خانواده اساسی‌ترین واحد جامعه است، به همین دلیل برخی از پژوهشگران خانواده را ستون فقرات یک جامعه می‌دانند، در واقع آن را نمونه کوچک شده یک جامعه قلمداد می‌کنند؛ آمار ازدواج و طلاق به همین دلیل سلامت آن جامعه را نشان می‌دهند. همه ما اولین چیزها را در خانواده یاد می‌گیریم. عشق، احترام، مسئولیت، قدرت و… همه در کودکی و در خانواده شکل می‌گیرند. با توجه به همین مسائل در ادامه این مقاله به چگونگی تاثیر و بهبود نقش خانواده می‌پردازیم. با دریافت مشاوره خانواده سلامت خود و خانواد تان را به حداکثر برسانید.

 

نقش خانواده

نقش خانواده در همه ابعاد زندگی افراد، نقشی غیر قابل انکار دارد. هر نقشی که خانواده در تربیت و شکل دهی اخلاقیات فرزندان خود پیاده می‌کنند، مستقیماً در جامعه تأثیر می‌گذارد، به همین دلیل خانواده را یک نمونه کوچک شده از جامعه به حساب می‌آورند. برای اینکه بیشتر با نقش خانواده آشنا شویم، در چند نمونه مهم آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تأمین منابع

تأمین منابع اصلی و اولیه زندگی مانند پول، غذا، پوشاک و سرپناه برای کلیه اعضای خانواده یکی از اساسی‌ترین و در عین حال مهم‌ترین نقش‌های یک خانواده است که در درجه اول قرار می‌گیرد. وقتی خانواده بتواند نیازهای مالی و معیشتی خود را به خوبی برطرف کند، در اجرای سایر نقش‌ها هم با مشکلات کمتری رو به رو می‌شود. چون تأمین مالی یک بُعد مهم اهمیت روانی را برای همه اعضای خانواده ایفا می‌کند.

پرورش و پشتیبانی

پرورش و حمایت از دیگر اعضای خانواده در درجه اول نقش عاطفی دارد و شامل آسایش، گرمی و اطمینان خاطر اعضای خانواده است. نمونه‌هایی از این نقش والدین هستند که پس از گذراندن روز بد در مدرسه،دانشگاه و یا محیط کار فرد را آرام می‌کند، یا مثلاً اعضای خانواده پس از مرگ یک دوست عزیز از یکدیگر حمایت می‌کنند. این نقش شاید کم رنگ به نظر برسد اما بسیار تأثیرگذار است.

پرورش ارزش‌های اخلاقی

در جهان مدرن امروز چیزی که به شدت تحت تأثیر قرار گرفته، ارزش‌های اخلاقی است. در این میان خانواده مهم‌ترین نهادی است که ارزش‌های اخلاقی را به افراد آموزش می‌دهد. خانواده می‌تواند اعضای خود را طوری تربیت کند که از انحرافات و گمراهی‌های امروزی دوری کند و در عوض یک فضای سالم به وجود بیاورد. اگر بخواهیم یک جامعه با اخلاق داشته باشیم باید آن را از خانه و توسط خانواده بیاموزیم. بنابراین یکی از نقش‌های مهم خانواده پرورش ارزش‌های اخلاقی است.

توسعه مهارت‌های زندگی

از جمله نقش‌های مهم یک خانواده می‌تواند توسعه مهارت‌های زندگی باشد. این نقش شامل رشد عاطفی، جسمی، آموزشی و اجتماعی کودکان و بزرگسالان است. نمونه آن پدر و مادری هستند که به کودکان خود کمک می‌کنند تا در مدرسه بهتر عمل کنند و یا در مرحله بعد، آن‌ها را در مسیر یافتن شغل مناسب همراهی می‌کنند. همه این‌ها توسعه مهارت‌های زندگی است. این مهارت ها در انتخاب همسر نیز به آن ها کمک می‌کند. اما هیچ خانواده‌ای کامل نیست، به همین دلیل اتخاذ تصمیم در هر برهه زمانی نیاز به مشورت و تخصص دارد، انتخاب رشته، شغل و از همه مهم‌تر همسر مسائلی هستند که علاوه بر مهارت‌های زندگی نیاز به دریافت مشاوره دارند. شما می توانید برای دریافت مشاوره ازدواج و یا دیگر انواع مشاوره روانشناسی به مرکز هنر زندگی مراجعه نمایید.

نگهداری و مدیریت سیستم خانواده

یک خانواده بدون وجود رهبری و مدیریت قدرتمند نمی‌تواند انسان‌هایی با ارزش و با اخلاق تربیت کند. این نقش شامل بسیاری از وظایف از جمله رهبری، تصمیم گیری، اداره امور مالی خانواده و حفظ نقش‌های افراد در مقابل دوستان و همسایگان است. همچنین حفظ نظم و انضباط و اجرای استانداردهای رفتاری از دیگر وظایف مدیر و رهبر در خانواده است.

تخصیص نقش

تخصیص نقش از جمله وظایف درون یک خانواده است که باعث می‌شود همه اعضای خانواده به درستی عمل کند. خانواده‌ها باید اغلب به صورت روزانه، درباره اینکه چه کسی وظیفه انجام یک کار خاص را بر عهده بگیرد، تصمیماتی اتخاذ کنند. به عنوان مثال خانواده‌ها باید تصمیم بگیرند چه کسی زباله‌ها را بیرون می‌برد، چه کسی فرزندان را به مدرسه می‌برد، چه کسی شام را می‌پزد، چه کسی کار می‌کند و حمایت مالی برای خانواده و غیره انجام می‌دهد. در خانواده‌های سالم، نقش‌ها به گونه‌ای تعیین می‌شوند که برای اعضای خانواده بیش از حد سنگین نباشد که بخواهند از زیر آن در بروند. پس در اینجا خانواده‌ها با تخصیص نقش هر یک از اعضا، مسئولیت و مدیریت را آموزش می‌دهند.

حفظ و بهبود کیفیت سلامت جسمی و روانی

سلامتی برای همه افراد مفید است. اگر می‌گوییم یکی از اعضای خانواده سالم است یعنی هم سلامت جسمی و هم سلامت روحی دارد. وقتی خانواده بتوانند عشق و محبت را به یکدیگر ابراز کنند بُعد سلامت روحی آن‌ها تأمین می‌شود. اگر یکی از اعضای خانواده مریض باشد سایرین به او کمک می‌کنند تا بهبودی خود را به دست آورند. اعضای خانواده برای بهبود کیفیت سلامت جسمی و روحی یکدیگر دائماً در تلاش هستند. بنابراین یکی از نقش‌های مهم خانواده بهبود کیفیت سلامت جسمی و روانی است.

راهنمایی و هدایت

هرکسی برای هدایت در مسیر درست زندگی نیاز به راهنمایی دارد. خانواده است که می‌تواند با اعتماد و عشق کامل این راهنمایی را انجام دهد. اعضای خانواده می‎‌توانند شما را بدون هیچ گونه توقع و مزایایی راهنمایی کنند. آنها می‌توانند شما را در زمینه‌های شغلی، ازدواج، سلامتی، رابطه و سایر جنبه‌های زندگی راهنمایی کنند. از این رو، می‌توانید توجه کنید افرادی که از حمایت مناسب خانواده برخوردار هستند، شانس بیشتری برای موفقیت در زندگی دارند. نقش خانواده به عنوان یک  راهنما بر کسی پوشیده نیست.

هر خانوادهای نقش‌های زیادی در قبال هر یک از اعضای خود اجرا می‌کند. اهمیت نقش خانواده هرگز تغییر نخواهد کرد. این یک چیز گرانبهاست، اگر چه ممکن است گاهی در خانواده اختلافاتی وجود داشته باشد، اما خانواده یک نهاد حمایتگر و همیشگی برای شما خواهد بود که می‌توانید همیشه روی کمک آن‌ها حساب کنید. در صورتی که خانواده‌ها نقش‌های خود را به خوبی ایفا کنند، افراد جامعه نیز موفق‌تر، سالم‌تر و شادتر خواهند بود.

سؤالات متداول در مورد نقش خانواده

آیا نقش خانواده می‌تواند باعث جرم و جنایت در جامعه شود؟

هر فردی از درون نهادی به نام خانواده به جامعه می‌رود. در صورتی که محیط خانواده آلوده به خشونت باشد و اعضا نقش خود را به درستی ایفا نکنند، متأسفانه ممکن است باعث ایجاد جرم و جنایت در جامعه شود.

آیا تقسیم نقش در خانواده باعث اختلاف نمی‌شود؟

در صورتی که بتوانیم در تخصیص نقش‌ها انعطاف‌پذیر باشیم معمولاً با اختلاف مواجه نمی‌شویم. اگر هم اختلافی به وجود آمد با تغییر و تعویض نقش می‌توانید آن را برطرف کنید. با دریافت مشاوره روانشناسی می توانید مشکلات فردی و خانوادگی را با بهترین و راحت‌‌ترین روش‌ها حل نمایید.

منبع

برای ثبت نام در کارگاه های آموزشی (لمس کنید)

مطالب مرتبط

نظرات کاربران ۰

خرید حضوری تتر